Polecane

Najlepszy fotelik na rower – przegląd modeli

Foteliki rowerowe występują w dwóch podstawowych modelach: montowanym z przodu lub z tyłu. Wybór zależy od indywidualnych preferencji rodziców i dziecka. Oba rozwiązania są bezpieczne dla malucha, pod warunkiem, że zakupione siedzisko spełnia wyznaczone normy.

Foteliki na przód: montowane na kierownicy

Fotelik na rower zakładany z przodu przytwierdza się do ramy tuż przy kierownicy. Robi się to za pomocą specjalnych zatrzasków, dzięki czemu montaż jest szybki i prosty – nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Warto wybrać fotelik z regulowanym uchwytem, dzięki czemu można go zakładać zamiennie w różnych rowerach. Jest to niezbędna opcja dla rodzin, w których dziecko podróżuje na zmianę z mamą i tatą. Do największych zalet fotelika rowerowego montowanego z przodu zalicza się:

  • większy komfort psychiczny osoby jadącej rowerem – rodzic cały czas widzi swoje dziecko i wie, co się z nim dzieje,
  • wygodną pozycję dziecka – maluch lepiej widzi, dzięki czemu mniej się boi,
  • możliwość kontaktu wzrokowego i rozmowy z pociechą podczas jazdy,
  • dużą stabilność i kontrolę nad jednośladem.

Fotelik na przód może być jednak niewygodny, jeśli pojazdem kieruje osoba wysoka lub o masywnej budowie ciała. Dodatkowe siedzisko może wówczas blokować i ograniczać ruchy (np. rowerzysta będzie uderzał kolanami o fotelik).

Fotelik rowerowy na tył: zakładany na bagażnik

Fotelik zakładany z tyłu montuje się bezpośrednio do ramy, tak aby siedzisko znajdowało się na bagażniku. Do montażu niezbędny jest specjalny klucz, dlatego fotelik tego typu przytwierdza się zazwyczaj na stałe do jednego roweru. Fotelik na tył to jeden z popularniejszych modeli siedzisk rowerowych. Użytkownicy wskazują jego liczne zalety:

  • dobrą amortyzację, dzięki której dziecko lepiej znosi wyboje na drogach,
  • dużą dopuszczalną masę całkowitą – w fotelikach na bagażnik mogą jeździć także starsze dzieci, siedziska montowane z przodu są zwykle ograniczone do 15 kilogramów,
  • dostępność – foteliki na tył są popularniejsze, można wybierać spomiędzy wielu modeli w różnych zakresach cenowych.

Największą wadą fotelików montowanych z tyłu jest utrudniony kontakt z dzieckiem. Wielu rodziców obawia się braku kontroli nad maluchem siedzącym za plecami. Niekomfortowe mogą być też rozmowy podczas jazdy – trzeba do siebie mówić bardzo głośno.

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik rowerowy dla dziecka?

Bez względu na to, czy fotelik będzie zamontowany z przodu czy z tyłu, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Wszystkie sprzęty dla dzieci, które pozytywnie przeszły testy bezpieczeństwa są oznaczone europejskim certyfikatem EN 14344:2004. Norma gwarantuje, że fotelik jest dobrze zabezpieczony, ma solidne zapięcia, komfortowe pasy bezpieczeństwa i podnóżki, które uniemożliwiają włożenie nóg w szprychy jadącego roweru. Oprócz tego warto uwzględnić dodatkowe opcje, takie jak regulacja zagłówka, wymienna tapicerka i miękkie siedzisko. Wysoki komfort sprawi, że maluch na pewno polubi wspólne wycieczki rowerowe z rodzicami.

Dodaj komentarz