Polecane

Jak oszczędzać na przyszłość dzieci? / konto oszczędnościowe

Polacy są coraz bardziej świadomi konieczności odkładania pieniędzy na przyszłość. Co ciekawe, nadwyżki środków generujemy nie tylko na cele własne, ale również dobry start w dorosłość naszych dzieci. Doskonale wiemy, jak ważne jest dzisiaj finansowe wsparcie, skoro ubiegając się o kredyt hipoteczny, potrzebny jest wkład własny. Aby dzisiejsze pokolenie najmłodszych Polaków mogło w pełnym komforcie nie tylko dorastać, ale też stawiać pierwsze kroki w samodzielnym życiu, ich rodzice już teraz gromadzą oszczędności. Przedstawiamy instrumenty, dzięki którym można to robić łatwo, w pełni bezpiecznie i z dodatkowym zyskiem.

 

Bezpieczna lokata w długim terminie

Okazuje się, że Polacy najczęściej inwestują swoje pieniądze w bezpieczne instrumenty inwestycyjne, które nie wiążą się z ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Nie posiadamy dużych oszczędności, więc boimy się je stracić. Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. To właśnie dlatego najczęściej wybieramy lokaty długoterminowe. Te produkty banku są niezwykle elastyczne, więc inwestor może dobierać kryteria według własnych potrzeb i możliwości. Najczęściej zakładamy lokatę na rok i deponujemy na niej środki do kwoty 10 000 złotych.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że im więcej pieniędzy ulokujemy, a lokata będzie trwała jak najdłużej, na większe zyski można liczyć. W przypadku zabezpieczenia przyszłości dzieci mowa tu o takich, które zakładane są na co najmniej kilka lat. Co ważne, można wybierać takie, które dają możliwość wnoszenia dodatkowych środków finansowych w dowolnym momencie i one również będą wypracowywać dla inwestora odsetki. To właśnie one stanowią czysty zysk.

Konto oszczędnościowe z możliwością dysponowania środkami

Kolejną w pełni bezpieczną formą inwestowania nadwyżek pieniędzy w celu zabezpieczenia przyszłości najmłodszego pokolenia jest konto oszczędnościowe. Środki, jakie zostają na nim ulokowane, w żadnym przypadku nie są utracone. Inwestor może mieć pewność, że kapitał zostanie mu zwrócony w całości, nawet wtedy, gdy nie dopełni on wszystkich warunków umowy.

Dobrze jest wybierać konto oszczędnościowe, które dzisiaj funkcjonuje jak standardowy rachunek osobisty. Oznacza to, że można z niego wybierać pieniądze bez utraty wypracowanych już odsetek oraz wpłacać kapitał, zwiększając tym samym pulę, która podlegać będzie oprocentowaniu. Co ciekawe, konto oszczędnościowe może być prowadzone bezterminowo, taki produkt banku nie jest ograniczony czasowo.

Agresywne fundusze dla lubiących ryzyko

Wszyscy ci, którzy nie boją się podejmować ryzyka inwestycyjnego, mogą śmiało korzystać z inwestycji w fundusze. To fakt, że inwestor musi być świadomy ryzyka utraty części, a często nawet całości wniesionego kapitału, ale z drugiej strony ma też szansę na duży zysk, o wiele większy niż w przypadku lokaty czy konta oszczędnościowego.

Ryzyko inwestycyjne można także ograniczać. W tym celu inwestor może zakładać cały portfel jednostek uczestnictwa w różnych funduszach, dzieląc swój kapitał na różne instrumenty, które charakteryzują się innym poziomem ryzyka.

Dodaj komentarz