Łysienie plackowate, występuje głównie u osób młodych oraz dzieci. Jest to dosyć wstydliwa dolegliwość, szczególnie dla dziewczynek dla których piękne włosy są ważnym elementem. Przyczyna łysienia plackowatego, są uszkodzone mieszki włosowe. Jak rozpoznać łysienie plackowate? Czy osoby starsze również są narażone na ten typ łysienia? Gdzie szukać pomocy i jak leczyć łysienie plackowate?
Łysienie plackowate – co to za rodzaj łysienia?
Łysienie plackowate (alopecia areata), jak sama nazwa wskazuje, tworzy na głowie łyse „placki”. Jest to choroba przewlekła, a jej przyczyną jest uszkodzenie mieszków włosowych, które powodują wypadanie włosów. Łysienie plackowate nie występuje tylko na głowie, może także pojawić się na brwiach a także brodzie. Jest to choroba skórna autoimmunologiczna, której przyczyny nie są końca znane. Niestety ten rodzaj łysienie pojawia się zazwyczaj u osób młodych, często pierwsze objawy występują przed 30 rokiem życia. Niestety, wystąpienie w bardzo młodym wieku pierwszych oznak łysienia, tym leczenie będzie trudniejsze.
Łysienie plackowate, sporadycznie łączy się z innymi problemami zdrowotnymi. Jednak choroba może przebiegać różnie, niezależnie od płci może dojść do całkowitej utraty włosów. Zaawansowane przypadki łysienia, mogą powodować również inne dolegliwości, takie jak zmiany paznokciowe, czy pogorszone wyniki krwi. Choroba jest na tyle różnorodna, że zdarzają się przypadki, w których włosy samoistnie odrastały w miejscach łysych placków.
Jakie mogą być przyczyny problemów z łysieniem plackowatym?
Jak wcześniej wspomniano, nie są do końca znane przyczyny uszkodzenia mieszków włosowych. Jedną z przyczyn może być układ immunologiczny. Uważa się, że układ immunologiczny może traktować mieszki włosowe jako ciało obce, dochodzi wtedy do stanu zapalnego i wypadania włosów na wybranym obszarze. Dodatkowy wpływ na proces łysienia plackowatego mogą mieć;
- Atopowe zapalenie skóry
- Problemy z tarczycą
- Bielactwo
- Problemy z jelitami
- Cukrzyca
- Zapalenie stawów
- Toczeń rumieniowaty
- Zespół downa
- Niedobory w organizmie
Wykazano również, że przyczyną łysienia plackowatego może być genetyka.
Rodzaje łysienia plackowatego i ich charakterystyka
Z uwagi na różnorodny przebieg choroby, wyróżnia się kilka odmian łysienia plackowatego:
- Wieloogniskowe – jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się wystąpieniem wielu placków
- Całkowite – czyli utrata wszystkich włosów
- Ogniskowe – występuje tylko 1 miejsce łyse
- Uogólnione – występuje nie tylko na głowie ale również na innych partiach ciała
- Złośliwe – ten rodzaj łysienia, charakteryzuje się nie odrastaniem włosów
- Wężykowate – potylica, czoło i skronie pozostają bez włosów tworząc łysy pas wokół głowy
- Pasmowate – włosy wypadają od środka głowy do zewnątrz
- Rozlane – obejmuje różne nieregularne ogniska
Jak rozpoznać pierwsze objawy oraz u jakiego lekarza szukać pomocy?
Łysienie plackowate atakuje zazwyczaj w bardzo młodym wieku. Najczęściej już nastolatki mogą mieć pierwsze objawy. Pierwsze widoczne zmiany są małe, i często ciężko samemu można je zauważyć. Charakteryzują się one łysym plackiem wielkości małej monety. Dodatkowo, choroba nie ma innych symptomów, prócz zmian wokół paznokci w zaawansowanym stadium. Pomimo, iż łysienie plackowate jest choroba zapalną, nie występują w okolicy placka żadne zaczerwienienia czy ból.
Pierwsze objawy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który pokieruje nas do dermatologa. Ale jest też druga opcja, zdecydowanie lepsza, jest nią wizyta u sprawdzonego trychologa. Jest to lekarz który zajmuje się problemami związanymi z włosami oraz skóra głowy. Na wizycie u trychologa, lekarz dokładnie zbada zarówno stan włosów jak i skóry głowy.
Diagnostyka i leczenie
Aby wykonać dokładną diagnostykę, trzeba umówić się na konsultację. Podczas takiej wizyty, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu na temat zdrowia pacjenta. Istotna kwestia, są również informacje na temat przyjmowanych leków, diety, oraz domowników. Lekarz zadając pytania, wykluczy w ten sposób inne dolegliwości oraz łysienie spowodowane genetyką. Dodatkowo zlecone zostaną badania krwi, poziomu hormonów, dermatoskopia a także badanie histologiczne.
Leczenie łysienia plackowatego opiera się na kilku metodach. Wyróżniamy leczenie miejscowe i ogólne.
- Leczenie miejscowe – ma na celu zastosowanie żeli, maści, kremów, płynów, oraz pianek. Najczęściej do leczenia używane są preparaty z glikokortykosteroidami, które stosuje się miejscowo, za pomocą wcierania.
- Leczenie ogólne – wykorzystywane są glikokortykosteroidy, oraz cyklosporyny.
Dodatkowo można zastosować zabiegi medycyny estetycznej, które mają na celu pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu, oraz odżywienie skóry. Do takich zabiegów zaliczamy:
- Mezoterapię
- Karoksyterapię
- Kriomasaż
Należy pamiętać, że łysienie plackowate jest choroba przewlekła. Aż do 60% zdiagnozowanych przypadków, może cieszyć się z reemisji choroby i pojawieniu się nowych włosów w miejscu łysiny. Najlepszym wyjściem, jest korzystanie z pomocy specjalistów, a nie unikanie i chowanie problemu. W ten sposób, można doprowadzić do całkowitego wyłysienia.
Gdzie szukać dobrego dermatologa lub trychologa?
W Polsce, w każdym mieście znajdziemy specjalistę który zajmuje się problemem związanym z łysieniem. Jednak warto zwrócić uwagę na opinie oraz wykształcenie takiego lekarza. W Polsce obecnie najlepszym specjalistą z dziedziny odtwórczej włosa jest doktor Piotr Turkowski. Wraz z dermatolog Katarzyna Osipowicz, diagnozują i leczą problemy włosowe w OTCO CLINIC. Więc jeżeli szukasz sprawdzonych specjalistów, skontaktuj się z powyższą kliniką, i umów na konsultację. Zrób pierwszy krok, w kierunku odzyskania nie tylko włosów, ale również pewności i akceptacji siebie.