Polecane

Jak zapewnić szkole najlepsze rozwiązania Wi-Fi

Bezprzewodowy dostęp do sieci stał się częścią naszego współczesnego życia. Łączność Wi-Fi w domach jest tak samo ważna jak bieżąca woda lub elektryczność. Oczekujemy stałego dostępu do internetu i nawet krótka przerwa jest dla nas frustrująca. Aż 75% ludzi twierdzi, że po tygodniu bez internetu byliby bardziej poirytowani niż po tygodniu bez picia kawy.

Pomimo tego, badania przeprowadzone w 2013 roku przez zrzeszenie brytyjskich dostawców dla sektora edukacji (BESA) wykazały, że sieci bezprzewodowe w szkołach nie są dostosowane do standardów XXI wieku. To samo badanie przeprowadzone rok później przez tę samą organizację potwierdziło, że ponad połowa brytyjskich szkół państwowych oferuje dostęp do internetu na bardzo niskim poziomie, który pomimo presji sporej grupy uczniów o dużym zasobie wiedzy cyfrowej, hamuje ich rozwój IT. Szokująca ilość 65% szkół podstawowych i 54% szkół średnich narzeka na brak odpowiedniej komunikacji WiFi.

Tymczasem rodzice i uczniowie (a nawet nauczyciele) w coraz większym stopniu wymagają od szkół takiego samego poziomu usług WI-FI, jaki posiadają w domach. A ponieważ coraz większa ilość dzieci przynosi do klas smartfony, tablety i laptopy – administratorzy IT mają poważny problem z zarządzaniem i dostarczaniem bezproblemowej, bezpiecznej i wydajnej komunikacji bezprzewodowej do każdego użytkownika w sieci.

„Podobna sytuacja jest w polskich szkołach gdzie często infrastruktura sieciowa nie nadąża za potrzebami użytkowników. Jest przestarzała i niewydajna. Jednak stopniowo to się zmienia między innymi przez rosnącą świadomość i wiedzę o możliwościach technologicznych. O zmianach na lepsze świadczy też zainteresowanie szkół usługami na modernizację infrastruktury informatycznej placówek” – komentuje Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager ZyXEL Communications.

Największy problem stanowi ograniczanie czasu dostępu. Ponieważ Wi-Fi działa w udostępnionym i nielicencjonowanym spektrum, klienci i punkty dostępowe muszą walczyć o czas dostępu, aby móc przesłać dane. W środowiskach dużego zagęszczenia urządzeń np. w klasach szkolnych stanowi to poważne wyzwanie. Nawet specjalnie zaprojektowane urządzenia naścienne, które oferują dobry zasięg, siłę sygnału oraz stosunek sygnału do szumu, napotykają na problemy z powodu niewystarczającej przepustowości.

Jednak duże zagęszczenie w środowisku sieciowym wcale nie musi być tak trudne w zarządzaniu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek:

Wykorzystaj najnowszą technologię

Upewnij się czy urządzenia, które kupujesz zapewniają wysoką wydajność i posiadają inteligentne funkcje umożliwiające optymalizację pracy w ograniczonym spektrum. Rozpatrz użycie najnowszej technologii bezprzewodowej w standardzie 802.11ac i najnowszego rozwiązania inteligentnych anten, które zapewnią uczniom i nauczycielom wysoką wydajność sieci Wi-Fi w środowisku dużego zagęszczenia urządzeń.

Najnowsze standardy Wi-Fi i inteligentne anteny oferują poziom wydajności i funkcjonalności, który zarezerwowany był tylko dla największych firm z nieograniczonym budżetem. Dziś dzięki zaawansowanej technologii, nowoczesne standardy i inteligentne anteny są w dostępnych cenach, które są realne dla szkół.

Dowiedz się, jakie urządzenia pracują w sieci

Coraz więcej uczniów i nauczycieli korzysta ze smartfonów i tabletów, więc dowiedz się z jakich urządzeń korzystają, poznaj rodzaje modułów radiowych, zgodność z certyfikatami Wi-Fi (802.11b/g/a/n), jakie obsługują prędkości, częstotliwości, jakie mają wymagania przepustowości itd. Im więcej dowiesz się o tych urządzeniach tym lepiej dostosujesz do nich całą infrastrukturę sieci.

Poznaj wymaganą przepustowość

Uczniowie przesyłają ogromne ilości filmów wideo, dużo czasu spędzają na portalach społecznościowych, udostępniają wiele plików i słuchają sporo muzyki – wszystko to oznacza przesył dużej ilości danych. Jeśli ustalisz z jakich aplikacji będą korzystać uczniowie i podzielisz je na ważne i mniej ważne, to określisz docelową przepustowość aplikacji dla każdego urządzenia i wykorzystasz te dane przy projektowaniu sieci. Jednocześnie ustal z jakich aplikacji i stron internetowych chcą korzystać uczniowie w szkole i jak możesz zarządzać dostępem do sieci.

Zastosuj dwuzakresowe punkty dostępowe o niskiej mocy

Wykorzystując dwuzakresowe punkty dostępowe oferujesz urządzeniom możliwie maksymalną przepustowość. Również, jeśli zastosujesz dwa lub trzy punkty dostępowe w tym samym miejscu np. w klasie, w której występuje duże zagęszczenie urządzeń, punkty dostępowe podzielą cały ruch pomiędzy sobą. W przypadku instalacji kilku urządzeń bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej siły sygnału. Jeśli moc urządzeń będzie zbyt duża, mogą powstać zakłócenia. W takim przypadku wystarczy obniżyć moc o połowę lub o jedną czwartą w paśmie 2,4 GHz i o połowę w przypadku radiowych modułów 5 GHz.

Skorzystaj ze wsparcia producenta

Dostawca twoich rozwiązań bezprzewodowych nie powinien ograniczać się tylko do oferowania różnego rodzaju wyposażenia zgodnego z najnowszymi standardami i technologią inteligentnych anten. Twój dostawca powinien pomóc ci zastosować się do powyższych wskazówek i zagwarantować optymalne wykorzystanie inwestowanych środków. Uzyskanie najlepszego rozwiązania Wi-Fi w szkole to z reguły kwestia dobrego zaplanowania i zastosowania odpowiedniej technologii. Wybierz producenta, który sprosta tym wyzwaniom.

Dodaj komentarz