Dzieci Polecane

Idealny wózek dziecięcy – czyli jaki?

Kiedy dowiadujemy się o tym, że na świat przyjdzie nasze dziecko, a my zostaniemy rodzicami ogrania nas wielka radość oraz euforia. Już od pierwszego momentu chcemy, aby nasz maluszek był bezpieczny oraz miał wszystko, czego mu potrzeba. W trakcie dziewięciu miesięcy staramy się skompletować najważniejsze elementy wyprawki. A jedną z największych inwestycji będzie wózek. Dzisiaj doradzimy Wam na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka.

Wózek przez najbliższe lata będzie elementem niezbędnym dla każdego rodzica. Spacery, wyjścia, a nawet zastępstwo dla łóżeczka czy kołyski. Warto więc dokładnie przemyśleć zakup tego środka transportu, zwłaszcza, że modeli oraz rodzajów jest bardzo wiele.

wózki quinnyWózki dziecięce możemy podzielić na wózki głębokie, czyli takie, które służą najmniejszym dzieciom. Dodatkowo często gondolę można zamienić na spacerówkę, w efekcie czego ten wózek jest nam w stanie posłużyć o wiele dłużej.

Wśród wózków dziecięcych mamy również wózki spacerowe, w którym możemy przewozić samodzielnie siedzące już dziecko (od około ósmego miesiąca). Maluch staje się wtedy ciekawy świata i koniecznie chce widzieć, co dzieje się wokół niego.

Mamy również wózki wielofunkcyjne (np. wózki quinny – http://www.mulan.pl/quinny/), czyli najczęściej 3w1 – fotelik samochodowy, gondola i spacerówka. Są o wiele droższe, ale zdecydowanie służą dłużej i pozwalają na to, aby mieć je do momentu, aż będziemy w stanie zrezygnować z tego środka transportu całkowicie.

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wózka to odpowiednia amortyzacja, żeby maluszkiem nie trzęsło, jak będziemy razem z nim spacerować po nierównym terenie. Ważne są również hamulce, najczęściej te blokujące oba koła, aby móc bezpiecznie podróżować zwłaszcza tramwajem lub autobusem. Taką amortyzację oraz sprawdzone hamulce mają wózki quinny.

Wózki dziecięce powinny również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Aby upewnić się, że go mają wystarczy sprawdzić, czy znajduje się na nim symbol wielkiej litery B w trójkącie. Jeżeli tak, to możemy być pewni, że wózek spełnia określone normy i będzie bezpiecznym środkiem lokomocji dla malucha.

Kolejną ważną rzeczą jest to, czy wózek idzie łatwo złożyć, a poszczególne elementy oprócz tego, że są stabilne są jeszcze proste do zamontowania. To ważne w przypadku częstych podróży samochodem.

Jeżeli stoimy przed wyborem wózka dziecięcego warto zastanowić się, czy wolimy dwa osobne – gondolę i spacerówkę, czy wózek wielofunkcyjny, który posiada opcję fotelika samochodowego. Powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby oraz jak często będziemy podróżować z malcem samochodem. Dodatkowo sprawdźmy amortyzację, hamulce oraz atest Państwowego Zakładu Higieny, żeby mieć pewność, że nasz wózek jest bezpieczny dla naszej pociechy.

Dodaj komentarz