Inne

Koszule – kilka praktycznych wskazówek, jak je nosić

Chociaż mogłoby się wydawać, że o noszeniu koszul powiedziano już praktycznie wszystko, to na ulicach wielu miast wciąż widoczne są pewne modowe błędy i niedociągnięcia. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, postaramy się dzisiaj zebrać jak najwięcej praktycznych informacji, odnośnie tego jak nosić koszule. Jak zestawiać z nimi spodnie? Czy koszula powinna być wpuszczona, czy można ją nosić na wierzchu? Jak podwijać rękawy koszuli? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w tym artykule!

Koszule – idealny element formalnych i nieformalnych stylizacji

Koszuleto zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby, jaki może założyć mężczyzna. Są one wręcz koniecznością, kiedy szykujemy się na jakieś oficjalne przyjęcie, lub wymaga tego od nas dress code naszego zawodu. Jednakże koszule mogą być też świetnym elementem stylizacji casualowych – zwłaszcza jeśli zestawimy z nimi odpowiednie i mało formalne spodnie.

Uniwersalność koszul nie oznacza jednak, że możemy zachować pełną dowolność w ich noszeniu i zestawianiu. Wręcz przeciwnie – świat mody męskiej cechuje się dosyć konserwatywnym podejściem do tego, jak powinno się łączyć koszule i spodnie i jak je poprawnie nosić, żeby nie narazić się na jakieś modowe faux-pas. Odpowiedzmy więc na parę pytań odnośnie noszenia koszul – zacznijmy od dosyć kontrowersyjnego tematu, czyli noszenia koszuli wciągniętej do środka spodni.

Koszule w spodniach, czy na wierzchu? Parę słów o wpuszczaniu koszul

Kwestia, jak powinno się zestawiać koszule i spodnie budzi w tym temacie sporo kontrowersji. Czy koszule należy wpuścić do środka spodni, czy można ją spokojnie nosić na wierzchu? No cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – to, czy koszule powinniśmy wciągać do spodni, zależy przede wszystkim od rodzaju koszuli i okazji, na którą planujemy ją założyć.

Kiedy wybieramy się na jakieś formalne przyjęcie czy uroczystość, to koszula powinna być zdecydowanie wciągnięta do spodni. Ten wariant jest zdecydowanie bardziej elegancki niż koszula wisząca luzem i pozwala ładnie podzielić naszą sylwetkę zgodnie z proporcjami. Co więcej, wszystkie formalne koszule są nieco dłuższe, co znacznie ułatwia noszenie ich w spodniach.

W przypadku bardziej casualowych i codziennych koszul lepszym wyjściem może się okazać noszenie koszuli na zewnątrz spodni. Większość koszul tego typu jest do tego dopasowana długością i kończy się w okolicy połowy rozporka, więc zakładając je w ten sposób, nie narażamy się na zaburzenia proporcji. Dodatkowo taka stylizacja pomoże podkreślić nieformalny status naszej koszuli.

Jak podwijać rękawy w koszuli?

Koszule i spodnie to jeden z najczęstszych tematów, co do których mają wątpliwości właściciele koszul. Nie oznacza to, że jest on jedyny – sporo kontrowersji w tym wypadku budzą koszule z krótkim rękawem. Czy można je spokojnie zakładać, czy będzie to proszenie się o modową wpadkę?

Na to pytanie także ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W przypadku koszul formalnych zdecydowanie należy postawić na koszule z długim rękawem, które będą zdecydowanie bardziej eleganckie i odpowiednie na wszystkie formalne sytuacje. Jednakże, w przypadku koszul codziennych, nie ma większych problemów, żebyśmy postawili na warianty z krótkim rękawem.

Co jednak w wypadku, kiedy sytuacja zmusiła nas do założenia koszuli z dłuższym rękawem, mamy też założone długie spodnie a temperatura na dworze jest bardzo wysoka? W takiej sytuacji może uratować nas podwinięcie rękawów. Żeby to zrobić, wystarczy odpiąć guzik mankietu koszuli i wywinąć materiał za łokieć. Po wykonaniu tej czynności następnym krokiem powinno być upewnienie się, że na materiale nie powstały żadne zagniecenia.

Następnie wystarczy tylko wywijać materiał od spodu, do momentu, kiedy długość podwiniętego rękawa będzie nam odpowiadała. Pamiętajmy tylko o tym, że nie należy tutaj przesadzać. Zdecydowanie nie powinno się przekraczać granicy paru centymetrów nad łokieć – dalsze wywinięcie może wyglądać nienaturalnie i znacznie obniżyć nasz poziom elegancji.