Pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli – jak dbać o skórę malucha?

Suchość i szorstkość skóry to często występujący problem u maluchów. Najczęściej pojawia się wskutek nieprawidłowej pielęgnacji, używania zbyt silnych płynów do kąpieli, które naruszają naturalną barierę lipidową skóry.

Co wpływa na przesuszenie skóry dziecka?

Możemy wymienić kilka czynników, które mają wpływ na pojawienie się suchych plam na skórze malucha. Przede wszystkim zbyt wysoka temperatura wody przyczynia się od szybkiego odparowywanie wilgoci z naskórka. To pierwsza rzecz, jaką powinniśmy sprawdzić, jeśli zauważymy objawy suchej skóry u dziecka.

Niemowlęta powinniśmy kąpać w letniej wodzie w dobrze nagrzanym pomieszczeniu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni. Oprócz tego, powinniśmy zwrócić uwagę na czas trwania kąpieli. Zbyt długie moczenie dziecka w wodzie naraża skórę na przesuszenie. Idealna kąpiel trwa 4 -5 minut. W przypadku starszych dzieci, kąpiel może trwać około 15 minut. Maluchy powinniśmy kąpać raz dziennie, nie więcej. Warto przyjrzeć się samej wodzie – czy aby na pewno nie jest za twarda dla małego dziecka? Twarda woda zawiera bardzo duże stężenia soli, magnezu, wapnia i innych minerałów. W połączeniu z mydłem na jej powierzchni może wytrącić się osad z solą. Taki filtr pokrywa skórę dziecka, podrażniając ją i wysuszając. W takim przypadku należy wodę do kąpieli dla dziecka przegotowywać.

Oczywiście największym wrogiem dla delikatnej bariery lipidowej skóry niemowlęcia są nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zawierające zbyt dużo mydła, za mało olejków i delikatnych substancji myjących. Często w składzie kosmetyków dla dzieci możemy znaleźć liczne, niepotrzebne substancje chemiczne, takie jak SSL, czyli Sodium Laureth Sylphate, związek powodujący pienienie się środka myjącego. To zupełnie niepotrzebny związek, bez którego dobrze umyjemy naszą pociechę.

Jak zapobiec wysuszeniu skóry dziecka?

Aby nie dopuszczać do przesuszenia skóry dziecka, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Zwykłe mydło ma pH wynoszące 9 – zmienia więc odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy. Przez to skóra zostaje pozbawiona naturalnego płaszcza lipidowego, który zapewniłby jej odpowiednie nawilżenie.

Niezwykle ważna jest ochrona flory bakteryjnej, jeśli zostanie ona zaburzona, wtedy skóra staje się bardzo podatna na wnikanie drobnoustrojów. Należy korzystać ze specjalnych preparatów pielęgnacyjnych dla niemowląt, które pełnią dwie funkcje – myjącą oraz uzupełniającą brakujące lipidy w naskórku.

Takie kosmetyki pomogą chronić skórę Twojego dziecka oraz nie będą zaburzać naturalnego pH skóry. Złagodzą podrażnienia oraz przywrócą skórze komfort i miękkość.

apteka-leki-logo

Partnerem artykułu jest: Apteka internetowa apteka-leki.pl