Inne

Jak wybierać konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe są produktami bankowymi, które łączą ze sobą 3 cechy: bezpieczeństwo zgromadzonych środków, łatwy dostęp do pieniędzy oraz pomnażanie zgromadzonych oszczędności. To dlatego są one chętnie wybierane przez wszystkie osoby, które chcą oszczędzać i wypracować dodatkowy zysk. Warto jednak zwrócić uwagę, jak wybierać korzystne oferty.

Wysokość oprocentowania

Konta oszczędnościowe są oprocentowane, czyli zgromadzone na nich pieniądze przynoszą dochód (wzbogacają się o odsetki). Wysokość oprocentowania jest więc głównym parametrem, który powinniście brać pod uwagę, przeglądając oferty banków. Oczywiście, im oprocentowanie jest wyższe, tym lepiej. Weźcie też pod uwagę czy jest ono standardowe czy promocyjne.

Konta oszczędnościowe z promocyjną ofertą, najczęściej mają na celu przyciągnięcie nowych klientów. Najkorzystniejsze oferty kierowane są właśnie do nich. Jeśli i Wy daliście się na taką skusić, sprawdźcie koniecznie, czy po zakończeniu promocji, oprocentowanie konta nie zmaleje. Najlepiej, jeśli w ofercie widnieje napis „oprocentowanie standardowe”.

Oprocentowanie zmienne

O ile oprocentowanie standardowe informuje was, że jego wysokość nie wynika z czasowej oferty promocyjnej, o tyle druga informacja -„zmienne” – mówi wam, że wartość oprocentowania będzie uzależniona od rynkowej koniunktury. W praktyce wiąże się to możliwością zmiany wartości oprocentowania, zarówno na wyższą, jak i na niższą (przez co wypracujecie niższe odsetki).

Kapitalizacja odsetek

Miejcie na uwadze, że im częstsza jest kapitalizacja odsetek, tym lepiej. Najczęściej konta oszczędnościowe podlegają kapitalizacji raz w miesiącu, czyli wypracowane przez was odsetki zostaną dopisane do waszego kapitału początkowego po miesiącu. Powiększona o odsetki kwota zostanie objęta oprocentowaniem w kolejnym miesiącu, a nowe odsetki będą naliczane właśnie od niej.

Dlatego też omijajcie oferty z rzadszym terminem kapitalizowania odsetek. Najkorzystniejsze będą te z dziennym lub co najmniej miesięcznym okresem. Jest to dla was korzystniejsze, bowiem realnie pozwoli zwiększyć zasoby waszych oszczędności.

Prowizje i opłaty

Przed podpisaniem umowy sprawdźcie też tabele opłat i prowizji. Dzięki nim będziecie wiedzieć, jakimi opłatami obciążone są oferowane konta oszczędnościowe. W tabelach tych wyczytacie, ile was będzie kosztować wypłata środków, dokonanie przelewu oraz czy jest jakaś ilość darmowych wypłat w ciągu miesiąca. Pamiętajcie, że wypłaty z prowizją mogą kosztować was więcej niż oszczędzacie!

Dość często banki przyciągają klientów korzystnym oprocentowaniem i zwolnieniem z prowizji przy wypłatach z konta, ale za to wymagają zakupu dodatkowych usług i produktów bankowych. Może to być wymóg skorzystania z karty debetowej lub założenia konta osobistego. O ile jego prowadzenie będzie darmowe, to prowizje za przelewy mogą być kosztowne.

Limity

Konta oszczędnościowe mogą też posiadać limity kwot objętych oprocentowaniem. Może okazać się, że reklamowana wartość oprocentowania obejmuje tylko określoną ilość środków pieniężnych, po przekroczeniu której oprocentowanie spada. Ewentualnie, obecne mogą być limity czasowe, czyli wysokie oprocentowanie trwa tylko do jakiegoś terminu, po którym spada do niższej wartości.

Jak wybrać najlepiej?

Aby konto spełniło swoje zadanie, wybierając je kierujcie się wartością oprocentowania i sposobem kapitalizacji odsetek. Weźcie też pod uwagę wszystkie obostrzenia i dodatkowe opłaty. Pamiętajcie, aby mieć także jasno określony cel oszczędzania. Dzięki temu łatwiej wam będzie dobrać ofertę dopasowaną do waszych własnych potrzeb.

Dodaj komentarz